Neler yeni

Zelenski: AB, Rus savaş makinesine sponsor olmayı bırakmalı

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Zelenski: AB, Rus savaş makinesine sponsor olmayı bırakmalı

Ukrayna lideri Zelenski, Rusya'nın petrol ihracatına ambargo koyulması yönündeki çağrısını yineledi. Zelenski, "AB, Rus savaş makinesine sponsor olmayı bırakmalıdır" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, "Avrupa Birliği, Rus savaş makinesine sponsor olmayı bırakmalıdır" dedi.

Zelenski, yayınladığı video mesajında, Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'ya karşı petrol ambargosu uygulaması gerektiğini belirterek, "Avrupa, Avrupa'nın tüm Rus enerji kaynaklarından vazgeçmeye hazır olduğunu açıkça göstermelidir. Avrupa Birliği, Rus savaş makinesine sponsor olmayı bırakmalıdır" dedi.

Rus birliklerinin doğu ve güney yönlerinde hareketliliği güçlendirdiğini, füze ve topçu saldırılarını sürdürdüğünü, yeni askeri teçhizatlar getirdiğini ve yedeklerini hazırladığını kaydeden Zelenski, Rusya'nın ayrıca güneydeki Ukraynalıları da kendi ordularına almaya çalıştığını savundu.

Zelenski, ülkenin doğu ve güneyinde Rus ordusunun gözlenen hareketliliğinin onların güvensizliklerini ortaya koyduğunu değerlendirerek, "İşgalcilerin tüm bu sıcak hareketliliği her şeyden önce onların güvensizliklerini gösteriyor" dedi.
kCNhS3lXfEOjOI7GeXUyBw.jpg

"RUSYA YA BARIŞ ARAYACAK YA DA ULUSLARARASI ARENAYI TERK EDECEK"

Eski Sovyet döneminden kalma önemli sayıdaki askeri araç rezervine ve askere sahip Rus ordusunun Ukrayna'yı "kırabilecek" güce sahip olduğuna Rus askerlerinin kendilerinin bile şüphe ettiğini kaydeden Zelenski, şöyle konuştu:

"Peki, tüm şüpheleri haklı çıkarmak için her şeyi yapıyoruz. Cephede savaşan ve Rus askerlerine Ukrayna'ya karşı bu savaşın sadece Rusya'nın stratejik kaybıyla sona erebileceği fikrini benimseten tüm savunucularımıza minnettarım. Er ya da geç, ya Rusya yönetimi gerçekten barış arayacak ya da bu savaşın bir sonucu olarak Rusya, uluslararası arenayı sonsuza dek terk edecek."

RUSLARIN ÇEKİLDİĞİ KASABADA SAVAŞIN İZLERİ
 
Konular

10,243

Mesajlar

10,272

Kullanıcılar

17

Son üye

Liesesozy

duyarlı resimler
duyarlı resimler
duyarlı resimler
Üst Alt