Neler yeni

Ukrayna'dan 'yatay geçiş' açıklaması

• Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Ukrayna'dan 'yatay geçiş' açıklaması

Ukrayna'da okuyan Türk öğrenciler 11-15 Nisan tarihlerinde yatay geçiş için başvuru yapabilecek. Ayrıca öğrencilerin yatay geçiş koşulları da açıklandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Ukrayna'dan gelen Türk öğrencilerin 11-15 Nisan'da mesai bitimine kadar yatay geçiş için gerekli belgelerle beraber ilgili yükseköğretim kurumlarına başvuru yapması gerektiğini söyledi.

Özvar, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Doktora Salonu'nda Ukrayna'dan gelen öğrencilerin yatay geçiş ve özel öğrencilik şartlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Türkiye yükseköğretim sisteminin bu yıl 81 bini kadın, 143 bini erkek olmak üzere 224 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığını, yabancı uyruklu akademisyen sayısının ise 3 bin 155 olduğunu belirten Özvar, Ukrayna'dan ülkeye dönen öğrencilerin yatay geçiş ve özel öğrencilik imkanlarından faydalanmaları için de 9 Mart'ta YÖK web sayfasından yayınladıkları formla öğrencilerin bilgilerini topladıklarını hatırlattı.

Özvar, öğrencilerin programlara göre dağılımlarını incelediklerini dile getirerek, şu verileri paylaştı:

"YÖK web sayfası aracılığıyla bizlerle bilgisini paylaşan öğrenci sayısı 4 bin 8'dir. Başvuruda bulunan öğrencilerin yüzde 20'si İstanbul'da, yüzde 6'sı İzmir, yüzde 5'i Ankara, yüzde 5'i Şanlıurfa, yüzde 4'ü Antalya, yüzde 4'ü İçel, yüzde 3,5'i Hatay, 3,5'i Mardin'de ikamet etmektedir. Geriye kalan yüzde 49'luk kısım diğer 70 ile dağılmış vaziyettedir. Bu öğrencilerin Ukrayna'daki çeşitli üniversitelerin 102 programa kayıtlı oldukları anlaşılmaktadır. Başvuruda bulunanların yüzde 29'u tıp fakültesi, yüzde 10'u diş hekimliği, yüzde 9'u hukuk fakültesi ve yüzde 5,5'i mimarlık öğrencisidir. Bu dört programa kayıtlı olduğunu beyan eden öğrencilerin toplam başvuranların içindeki oranı yüzde 54,5'i bulmaktadır."

Özvar, başvuran öğrencilerin beyanlarına göre, yüzde 74'ünün daha önce YKS'ye girdiğini ifade ederek, öğrencilerin yaklaşık yüzde 60'ının hazırlık ile 1 ve 2'nci sınıfa kayıtlı olduğunu anlattı. Özvar, öğrencilerin Ukrayna'daki 106 üniversitede okuduğunu kaydetti.

Bu veriler ile diğer bilgileri dikkate alarak yatay geçiş ve özel öğrencilik haklarıyla ilgili, mevzuat ve kurallar üzerinden çözümlere yönelik çalıştıklarını anlatan Özvar, yükseköğretim kurumları ve üniversitelerden öğrencilerin kabul edilmelerine yönelik hazırlık yapmalarını istediklerini dile getirdi.

Özvar, yurt dışından yatay geçiş ve özel öğrencilik taleplerine hukuk ve mevzuat içinde çözüm üretirken, yurt içindeki öğrencilerin haklarını korumak için de azami özen gösterdiklerini belirterek, "Tüm öğrencilerimizin eğitimlerini kesintisiz devam ettirebilmeleri için üniversitelerimiz kontenjanlar dahil gerekli altyapı çalışmalarını tamamladılar. Türkiye yükseköğretim sistemi, bu öğrencilerimizin öğrenimlerinin devamına imkan...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.

Konular

10,243

10,272

Kullanıcılar

17

Son üye

Liesesozy

Doğum Günün Kutlu olsun iyiki Doğdun MutLu Yıllar

Doğum Günün Kutlu olsun iyiki Doğdun MutLu Yıllar

duyarlı resimler
duyarlı resimler
duyarlı resimler