Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

SON DAKİKA: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Ukrayna’dan Türklerin tahliyesine ilişkin açıklama

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Şuan Çevrim Dışı
SON DAKİKA: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Ukrayna’dan Türklerin tahliyesine ilişkin açıklama

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Marta Lucia Ramirez ile ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Çavuşoğlu, “Temaslarımız ara vermeden sürüyor” derken, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşme gerçekleştirecek" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Mariupol'da sessizliği memnuniyet ile karşılıyoruz. Bu sessizlikten sonra vatandaşlarımızın çıkması daha da kolay oldu. Ukrayna'nın farklı yerlerinde toplam 87 vatandaşımız var, refakatçileri ile yaklaşık 190 civarında tahliye edeceğimiz kişi var" dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Marta Lucia Ramirez ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu ve Ramirez yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, Latin Amerika turu gerçekleştirmeyi planladığını ve bu kapsamda Kolombiya'yı da ziyaret edeceğini belirterek, "Kolombiya bizim için çok büyük bir ortak. Kolombiya bölgede en büyük ikinci ticaret ortağımız. Ticaret hacmimizi 5 milyon dolara ulaştırma potansiyelimiz var. Kolombiya ve Türkiye en çok mülteciye ev sahipliği yapan iki ülke. Görüşmede, önümüzdeki dönemde mülteciler ile ilgili ne yapabiliriz, Birleşmiş Milletler'de (BM) ne yapabiliriz, özellikle külfet paylaşımıyla ilgili birlikte çalışmalar yapmamız gerekiyor, göçmenlerin gönüllü şekilde ülkelerine dönmeleri konusunda neler yapılabilir diye fikir alışverişinde bulunduk. Ayrıca çeşitli bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunduk. Ukrayna'daki durumu ele aldık. Ukrayna'daki savaş sadece bölgemizi değil Kolombiya'yı, dünyadaki enerji arzını da etkiledi" dedi.

'GÖRÜŞMELERİMİZ DEVAM EDİYOR'

Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Mariupol'da tahliyeler için 'sessizlik rejimi' ilan edilmesiyle ilgili, "Mariupol'da sessizliği memnuniyet ile karşılıyoruz. Bu sessizlikten sonra vatandaşlarımızın çıkması daha da kolay oldu. Aslında bu süre marjında Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay örgütlerinin otobüsleri ile bazı vatandaşlarımız çıktı, hatta bu konvoylara kendi araçlarıyla katılan vatandaşlarımız da çıktı; başlangıçta 150 civarındaydı, bugün itibari ile 30 civarında vatandaşımız var. Bizim otobüslerimiz de şehrin dışında bekliyor, sahadaki güvenlik şartları bakımında bu otobüsler ile vatandaşlarımızı kurtaracağız. Ama çok sayıda sivil var, yaralılar var, bunların da buradan çıkarılması lazım, bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Ukrayna'da toplamda 87 vatandaşımız var, refakatçileri ile yaklaşık 190 civarında tahliye edeceğimiz kişi var" diye konuştu.

'CUMHURBAŞKANIMIZ PUTİN İLE GÖRÜŞECEK'

Çavuşoğlu, İstanbul'daki Rusya-Ukrayna müzakerelerine ilişkin de, "İstanbul’da anlamlı bir ilerleme var...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,350

Mesajlar

10,457

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt