Neler yeni

Rusya-Ukrayna savaşında 43. gün... Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna’da 4 yakıt üssü roketlerle yok edildi

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Rusya-Ukrayna savaşında 43. gün... Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna’da 4 yakıt üssü roketlerle yok edildi

Ukrayna-Rusya savaşında 43'üncü güne girildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'da 4 yakıt üssünün roketlerle yok edildiğini duyurdu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba NATO'ya çağrı yaparak, "Bize silah verin, savaş Ukrayna'da kalsın" dedi. Ukrayna lideri Zelenski ise, Buça'da ortaya çıkan sivil ölümlerinin ardından Rus güçlerinin taktik değiştirdiğini savundu. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun Ukrayna’nın doğusunda taarruz operasyonuna hazırlandığını bildirdi.

Ukrayna - Rusya arasında savaş 43. gününe girdi.

Son olarak, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’da denizden ve havadan yüksek hassasiyetli roketlerle 4 yakıt üssünü vurduklarını bildirdi.

Konaşenkov, yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun operasyonlarına ilişkin bilgi verdi.

Ayrılıkçılara ait silahlı birliklerin Sladkoe şehrini kontrol altına aldığını belirten Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’ya ait askeri altyapılarını vurmaya devam ettiğini ifade etti. Konaşenkov, “Gece boyunca denizden ve havadan yüksek hassasiyetli roketlerle Mıkolayiv, Zaporijya, Harkiv ve Çuguyiy’de Ukrayna askeri birliklerine akaryakıt sağlayan 4 yakıt üssü vuruldu.” dedi.

Rus hava kuvvetlerinin Ukrayna’ya ait 29 askeri unsuru yok ettiğini kaydeden Konaşenkov, “Bugüne kadar Ukrayna ordusuna ait 125 uçak, 93 helikopter, 413 insansız hava aracı, 227 hava savunma füze sistemi, 1987 tank ve zırhlı araç, 218 çok namlulu roketatar, 866 obüs ve havan topu, 1894 özel askeri araç imha edildi” diye konuştu.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI'NDAN NATO'YA ÇAĞRI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, NATO müttefiklerine, ülkesine daha fazla silah tedariki çağrısında bulunacağını, böylece savaşın Ukrayna topraklarında kalacağını ve başka ülkelere yayılmayacağını söyledi.

Müttefiklere "Ne kadar çok silah alırsak ve bunlar Ukrayna'ya ne kadar erken varırsa, o kadar çok insan hayatı kurtulacak" mesajını vereceğini söyleyen Kuleba, saldırı amaçlı silahlar ile savunma amaçlı silahlar gönderme arasında bir ayrım yapmanın sahadaki durum açısından anlamsız olduğunu vurguladı.

aRoDby-HbUKTBA9PMb5Itw.jpg

UKRAYNA'YA SİLAH TEDARİKİ KONUSU GÜNDEMDE

Stoltenberg de "Ukrayna'ya daha fazla hava savunma sistemi, tanksavar silahlar, hafif ve ağır silahlar ve birçok farklı destek ihtiyacını ele alacağımıza eminim" dedi.

MARİUPOL BELEDİYE BAŞKANI: SON BIR AYDA 5 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Ukrayna’nın Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko, abluka altında olan şehirde bir ay içinde 210’u çocuk olmak üzere yaklaşık 5 bin kişinin öldüğünü söyledi.

Şehir altyapısının yüzde 90’ından fazlasının tahrip edildiğini dile getiren Boyçenko, “Bunların en az yüzde 40’ı artık kurtarılamaz halde” dedi.

Öte yandan...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,254

Mesajlar

10,283

Kullanıcılar

19

duyarlı resimler
duyarlı resimler
duyarlı resimler
Üst Alt