Neler yeni

Rusya-Ukrayna savaşında 40. gün... Zelenski Buça'yı ziyaret etti

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Rusya-Ukrayna savaşında 40. gün... Zelenski Buça'yı ziyaret etti

Ukrayna-Rusya savaşında 40'ıncı gün sona ermek üzere. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rus ordusunun katliam yapmakla suçlandığı Buça'yı ziyaret etti. Ukrayna lideri bugün BM Güvenlik Konseyine hitap edecek. Ukrayna Başsavcılığı, Buça'da işkenceye maruz kalmış 5 kişinin cesedinin daha bulunduğunu duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Buça'daki sivil ölümlerine ilişkin, "Ukrayna'da yalan haberlerin yapılması ve propaganda kampanyasının başlatılmasıyla ilgili birçok örnek var" yorumunda bulundu. Pentagon'dan üst düzey bir yetkili, Rus ordusunun, Kiev çevresindeki kuvvetlerinin üçte ikisini çektiğini söyledi.

Rusya-Ukrayna Savaşı 40. gününde devam ediyor.

Son olarak, Rusya ordusundan geri alınan Buça'da savaş suçlarını belgeleme çalışmalarını sürdüren Ukrayna Başsavcılığı, Rus ordusunun işkence ettiği 5 kişinin cesedinin bulunduğunu duyurdu.

BODRUM KATINDA ELLERİ BAĞLI BULUNDULAR

Ukrayna Başsavcılığından yapılan açıklamada, savcılık ile polisin, Buça'daki bir çocuk sağlık tesisinin bodrum katında elleri bağlı 5 kişinin cesedini bulduğu bildirildi.

"Rus Silahlı Kuvvetleri askerleri, silahsız sivillere işkence yaptı ve ardından onları öldürdü" ifadesine yer verilen açıklamada, polis ve savcıların olay yerinde her bir savaş suçunu kayıt altına almaya devam ettiği aktarıldı.

ZELENSKİ BM'YE BUÇA'YI ANLATACAK

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) hitap edecek.

BMGK nisan ayı dönem başkanı İngiltere, daimi temsilciliğinin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Zelenski'nin bugün BM Güvenlik Konseyine hitap edeceğini duyurdu.

Sivil ölümlerinin gerçekleştiği Ukrayna'nın Buça kentini ziyaret eden Zelenski'nin BMGK'nin Ukrayna oturumunda video konferans ile konuşacağı belirtilen paylaşımda "İngiltere, Konsey başkanlığı sırasında Rusya'nın savaş suçları hakkında gerçeğin duyulmasını sağlayacak. Putin'in savaşını ve gerçeği açığa çıkaracağız" ifadesine yer verildi.

MÜZAKERELER İÇİN HEYET OLUŞTURDU

Öte yandan Ukrayna lideri, güvenlik garantileri konusunda Rusya ile müzakere için daimi bir heyet oluşturdu.

Ukrayna Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Zelenski imzaladığı kararname ile devletin güvenliğini garanti altına almak için bir anlaşma taslağının hazırlanması ve onaylanması konusunda Rusya ile müzakerelere katılmak üzere bir heyet oluşturdu.

İktidardaki Halkın Hizmetkarı Partisi Milletvekili David Arakhamia'nın başkanlığındaki heyette, Adalet Bakanı Denis Maluska, Devlet Başkanlığı Ofis Danışmanı Mihail Podolyak, Savunma Bakanı Aleksey Reznikov, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikola Toçitsky'nin yanı sıra milletvekilleri Andrey Kostin, Dmitriy Lubinets ve Rüstem Umerov yer aldı.

Hukukçu Aleksandr Malinovskiy ile diplomat Aleksandr Çalıy da heyetin uzmanları olarak...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

26,246

Mesajlar

26,309

Kullanıcılar

27

Son üye

bayan

duyarlı resimler
duyarlı resimler Sohbetseinle
duyarlı resimler
Üst Alt