Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

Mariupol’ü savunan son askerlerin mühimmatları tükendi: Liman kenti düşerse ne olacak?

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Şuan Çevrim Dışı
Mariupol’ü savunan son askerlerin mühimmatları tükendi: Liman kenti düşerse ne olacak?

Ukrayna'nın liman kenti Mariupol'u savunan son Ukraynalı askerler "mühimmatlarının tükendiğini" ve çok yakında şehri çevreleyen Rus güçleri tarafından öldürüleceklerini veya esir alınacaklarını açıkladı. Ukrayna'nın güneyindeki Mariupo,l Rusya'nın ilhak ettiği Kırım’ın hemen üstünde yer alıyor. Mariupol'ün düşmesi, Rus güçlerinin Doğu Ukrayna'nın Donbas bölgesindeki yoldaşlarıyla bağlantı kurmasına olanak tanıyacak. Ayrıca, Rusya Kırım’dan kuzeydoğuya bir kara köprüsü kurmuş olacak.

6xpjqslMDk-13_MlW841kw.jpg

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin Mariupol'ü savunan tek gücü olan Facebook'ta yazan 36. tugay, bir ayı aşkın bir süredir devam eden savunmanın trajik bir sonuca vardığını aktardı:
DlemN1_2j0eAOBNnD8As7w.jpg

“Uçaklardan üzerimize bombalar yağdı, top ve tanklar tarafından vurulduk. Mümkün olan her şeyi yaptık. Ancak herhangi bir kaynağın tükenme potansiyeli vardır.”
DPSvE_p0R0STQwuSEzqQ7w.jpg

Bununla birlikte Rus birlikleri, Mart ayının başından beri Azak Denizi'ndeki şehri kuşatıyor. Ukrayna kuvvetleri tarafından kontrol edilen bölge, kademeli olarak birkaç merkezi bölgeye daraldı. Hayatta kalan deniz piyadeleri şimdi limanın yanındaki Azovstal demir ve çelik fabrikasında saklanıyorlar.
Dc39Zwa7P0WQFCEqcJ0_ew.jpg

Askerler, “Düşman bizi yavaş yavaş geri itti. Etrafımızı ateşle sardılar ve şimdi bizi yok etmeye çalışıyorlar. Tugayın neredeyse yarısı yaralandı. Uzuvları sağlam olanlar hala savaşmaya devam ediyorlar” açıklamasını yaptı.
E8waOfDILUWTZlCw9Q0Cnw.jpg

Diğer taraftan, askerlerin umutsuzluğunu gösteren haber, Ukrayna Devlet Başkanıı Vladimir Zelenski’nin Rusya'nın Mariupol'u “yok ettiğini” açıklamasının ardından geldi. Zelenski, "On binlerce ölü var. Buna rağmen Ruslar saldırılarını durdurmuyor” dedi.
w22ZbXUmoU6B_Mx-6gNGfg.jpg

Zelenski, ayrıca başkentin banliyölerinde Rus işgali altındaki bölgelerde yaşayan sivillerin çektiği acının ölçeği göz önüne alındığında, Ukrayna'nın Kiev'deki savaşı kazandığını ilan etmesi için çok erken olduğunu sözlerine ekledi:
WlDKEb2loEa0fBCuzg1GOQ.jpg

“Buça, Irpin, Hostomel’de halk katliama uğradı. Bu savaşı biz mi kazandık? Emin değilim. Dayandık, bizim olanı bırakmadık. Ama kazanıp kazanmadığımızı söyleyemem” dedi...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,351

Mesajlar

10,458

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt