Neler yeni

Kriket takımı kaptanlığından güvensizlik oyuyla düşen başbakanlığa: İmran Han (İmran Han kimdir?)

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Kriket takımı kaptanlığından güvensizlik oyuyla düşen başbakanlığa: İmran Han (İmran Han kimdir?)

Pakistan’da 2018’de büyük bir çıkış yakalayarak iktidara gelen İmran Han hükümeti, bugün yapılan güvensizlik oylaması sonucu görev süresini tamamlayamadan düştü. İşte İmran Han'ın Pakistan Milli Kriket Takımı'nın kaptanlığından Başbakanlığa giden yolu...

Pakistan Milli Kriket Takımı’nın eski kaptanı 69 yaşındaki Han, ülkede güvensizlik oylaması ile görevinden düşürülen ilk başbakan olarak tarihe geçti.

Mecliste yapılan oylamada hükümet 174 hayır oyu aldı ve çoğunluk sınırı olan 172 oyun altında kalarak düştü.

Medyada yer alan haberlerde, muhalefetteki Pakistan Müslüman Ligi-Navaz'ın (PML-N) lideri Şahbaz Şerif'in ülkenin yeni başbakanı olacağı iddia edildi.

İmran Han'a karşı 3 Nisan'da güvensizlik oylaması gerçekleştirilecekti ancak Meclis Başkan Yardımcısı Kasım Suri, güvensizlik oylamasının Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek bunu reddetti.

Muhalefet partileri, güvensizlik oylamasının reddedilmesine itiraz ederek konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkeme, 7 Nisan'da aldığı kararla İmran Han'a karşı güvensizlik oylamasının önünü açtı.
GUxccUD8tEStCfqJZ5_8LA.jpg
İMRAN HAN 1952'DE DOĞDU

Lahor’da 1952’de Peştun bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Han, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra yüksek öğrenim için İngiltere’deki Oxford Üniversitesine kaydoldu.

Burada felsefe, siyaset ve ekonomi okuyan Han, bir yandan da kriket oynamayı sürdürdü.
41hZDnS9yUWBYq2SzIdKag.jpg
İMRAN HAN KRİKET MİLLİ TAKIMININ KAPTANI OLDU

Pakistan Milli Kriket Takımı’nda ilk defa 1971’de forma giyen Han, 1976’da üniversiteden mezun olana kadar takımda kalıcı yer edinmedi.

Üniversiteden sonra kriket sporuna devam eden Han, 1982’de Milli Kriket Takımı kaptanı oldu ve 1992’de Pakistan, onun kaptanlığında ilk defa Kriket Dünya Kupası’nı kazandı.

Aynı yıl kriketi bıraktığını açıklayan Han, hayırseverlik faaliyetleriyle adından söz ettirmeyi sürdürdü. Bu kapsamda topladığı yardımlarla ülkenin çeşitli şehirlerinde hastaneler açmaya başladı.
5_htXrgJhEGlWgAuPGmt1Q.jpg
İMRAN HAN PARTİSİNİ 1996'DA KURDU

Ülkedeki hükümetleri yanlış yönetim ve yolsuzlukla suçlayan Han, 1996’da kurduğu Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) ile siyasete atıldı ve 2002’de milletvekili oldu.

1995 yılında ünlü Goldsmith ailesinin üyelerinden Jemima Goldsmith ile evlenen Han, bu evliliğini 2004'te sonlandırdı. Fakat Goldsmith'in serveti ve Yahudi olması, İmran Han'ın siyasi hayatının ilk yıllarında faaliyetlerinin Yahudilerce desteklendiğine dair suçlamalarla karşı karşıya kalmasına yol açtı.

PTI, 2013 genel seçimlerine kadar ulusal...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,254

Mesajlar

10,283

Kullanıcılar

19

duyarlı resimler
duyarlı resimler
duyarlı resimler
Üst Alt