Neler yeni

İdeal bel çevresi genişliği ne kadar olmalı? Bilim insanları açıkladı

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

İdeal bel çevresi genişliği ne kadar olmalı? Bilim insanları açıkladı

İngiltere’de kamuya bağlı Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE), sağlıklı bir bireyin bel çevresinin genişliği ile ilgili çalışma yayımladı. Sağlıklı bir bireyin bel çevresinin boyunun yarısından az olması gerektiğini söyleyen NICE, fazla olması durumunda tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç gibi hastalıkların riskinin arttığını belirtti.

qZTqoGPo0Uy8-E-DtEAciw.jpg

İngiltere'deki Sağlık ve Sosyal Bakım Departmanı, Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü (NICE), bir bireyin sağlık risklerini en aza indirmek için bel çevresinin hangi boyutta olması gerektiğini paylaştı.
U-xx-3UIC0uS5wxPG0DEkQ.jpg

NICE, sağlık risklerini azaltmak için bir yetişkinin bel çevresinin genişliğinin boyunun yarısından az olması gerektiğini açıkladı. Raporda, Vücut kitle indeksini (BMI) ölçmenin de yararlı olduğu ancak karın çevresindeki fazla kiloyu hesaba katmadığının altı çizildi.
WKiDTs214USvsdKSl_yUxQ.jpg

Bel çevresinin genişliğinin boyun yarısından fazla olmasının ise tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç gibi hastalıkların riskini artırdığı vurgulandı. Çalışma ile ilgili fikirde bulunan diğer uzmanlar ise, bel ölçüsü yönteminin boyu çok kısa olan veya 60 yaşın üzerindeki, yaşlanmayla birlikte boyu kısalmış kişiler için işe yaramadığını aktardı.
YvmWq5UIuUq0CCtR-GLFKA.jpg

Çalışmada yer alan obezite, diyabet ve endokrinoloji danışmanı Profesör Rachel Batterham, “Karındaki artan yağ, bir kişinin tip 2 diyabet ve kalp hastalığı dahil olmak üzere yaşamı sınırlayan çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırır” derken, "Bel-boy oranı, sağlık riski yüksek olan ve sağlıklarını iyileştirmek için kilo yönetimi desteğinden yararlanabilecek kişileri tanımlayan basit, kullanımı kolay bir ölçüdür" ifadelerini kullandı.
keLtiFsDY0akB9152xm_5Q.jpg

Sheffield Çocuk Hastanesi'nde diyabet ve kilo yönetimi konusunda uzmanlaşmış danışman çocuk doktoru Nivedita Aswani, küçük çocukların bile karın bölgesindeki yağın etkileri konusunda risk altında olduğunu sözlerine ekledi.
 
Konular

10,243

Mesajlar

10,272

Kullanıcılar

17

Son üye

Liesesozy

Doğum Günün Kutlu olsun iyiki Doğdun MutLu Yıllar

Doğum Günün Kutlu olsun iyiki Doğdun MutLu Yıllar

duyarlı resimler
duyarlı resimler
duyarlı resimler
Üst Alt