Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde son durum: Macron ve Le Pen yeniden yarışacak

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Şuan Çevrim Dışı
Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde son durum: Macron ve Le Pen yeniden yarışacak

İlk turda ilk iki sırayı kazanan Emmanuel Macron ve Marine Le Pen, 24 Nisan'da düzenlenecek ikinci turda cumhurbaşkanı seçilmek için kozlarını paylaşacak.

Fransa'daki cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunu önde bitiren Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen 2017'de olduğu gibi cumhurbaşkanlığı için yeniden yarışacak.

İçişleri Bakanlığının oy sayım sonuçlarına göre ülkede dün yapılan seçimde kullanılan oyların yüzde 97'si sayıldı.

İLK TUR SEÇİMLERİN GALİBİ MACRON

Macron oyların yüzde 27,35'ini alarak seçimden birinci çıktı. Le Pen de yüzde 23,97'lik oyla ikinci oldu.

Aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon 2017'de yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna göre oylarını artırarak yüzde 21,7 destek alsa da ikinci tura geçmeyi başaramadı.

Özellikle geçen yıl sonbaharda medyada ve kamuoyunda "yükselen isim" olarak öne çıkarılan aşırı sağcı Eric Zemmour'un sadece yüzde 7,02 oy alması dikkati çekti.

Merkez sağdaki Cumhuriyetçiler Partisi'nin adayı Valerie Pecresse de yüzde 4,73 oy aldı.

Yeşiller Partisinin Başkanı ve Avrupa Parlamentosu milletvekili Yannick Jadot yüzde 4,49 ve Sosyalist Partinin (PS) adayı Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da yüzde 1,73 oyda kaldı.

İlk turda ilk iki sırayı kazanan Macron ve Le Pen, 24 Nisan'da düzenlenecek ikinci turda cumhurbaşkanı seçilmek için kozlarını paylaşacak.

Macron, seçimin ilk turunda yarışan 12 adaydan birçoğunun ikinci tur için desteğini aldı. İkinci tura ilişkin kamuoyu yoklamalarında da önde görünen Macron'un, bazı anketlerde oyların yüzde 56'sini, diğerlerinde oyların yüzde 52'sini alması öngörülüyor.

5 aday arasından Macron oyların yüzde 27,35
MACRON VE LE PEN OYLARI ARTIRDI

Fransa Cumhurbaşkanı ve aşırı sağcı rakibi, 2017'deki cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna kıyasla bu seçimde oy oranlarını yaklaşık yüzde üçer artırdı.

2017'deki seçimin ikinci turunda yüzde 66,1 oy alan Macron, yüzde 33,9 oy alan Le Pen'i geride bırakarak cumhurbaşkanı seçilmişti.

Diğer taraftan Macron, 2017'de olduğu gibi bu seçimde de geleneksel sağ ve sol partilere hezimet yaşattı.

Macron'un 2017'deki seçimde cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 5 yıllık süreçte, siyasette geleneksel sağ-sol rekabetinin yerini alan sağ-aşırı sağ ekseninin giderek güçlendiği değerlendiriliyor.

SANDIĞA GİTMEYENLERİN ORANI YÜZDE 26

Toplam 48,7 milyon seçmenin bulunduğu ülkede sandığa gitmeyenlerin oranı yüzde 26 oldu. Bu oran 2017'deki cumhurbaşkanı seçimi ilk turunda yüzde 21,8'di.

Bakanlığın verilerine göre, oyların yüzde 97'sinin sayılması sonucu 12 adayın aldığı oylar ve oyların yüzdelik olarak oranları şöyle:

- Emmanuel Macron: 9.187.344 - yüzde 27,35

- Marine Le Pen: 8.051.340 -...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,350

Mesajlar

10,458

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt