Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

Fizik biliminin kanunları yeniden yazılabilir: W bozonun kütlesi yanlış çıktı

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Şuan Çevrim Dışı
Fizik biliminin kanunları yeniden yazılabilir: W bozonun kütlesi yanlış çıktı

Parçacık fiziğinin standart modeli onlarca yıldır zamana karşı direniyor. Ancak şimdi W bozonu adı verilen parçacığın yeni bir kütle ölçümü teoride önemli çatlak olduğunu gösterdi. Son 10 yılda, 400'den fazla bilim insanının "yaklaşık 450 trilyon çarpışmadan oluşan bir veri kümesini" incelemesinin ardından gelen sonuç, evreninin işleyişine dair anlayışı yerle bir ederek fiziğin kanunların yeniden yazılmasını gerektirecek.

vZaC_6X6ikCH0CHr3xFz8g.jpg

On yıllık titiz ölçümlerden sonra bilim insanları W bozonu adlı temel bir parçacağın teoride olduğundan çok daha büyük bir kütleye sahip olduğunu ve evrenin nasıl çalıştığına dair anlayışımızın temellerini sarstığını açıkladı. Bu temeller, bilim insanları evrenin en temel yapı taşlarını ve onları hangi kuvvetlerin yönettiğini tanımlamalarına yardımcı olan en iyi teori olan standart parçacık fiziği modelinde yer alıyor.
flDsuuOickSt4w1Y89Yo1A.jpg

W bozonu, doğanın dört temel kuvvetinden biri olan ve dolayısıyla standart modelin bir ayağı olan zayıf kuvvet olarak adlandırılan elektrik yüklü bir temel parçacığa deniliyor. Ancak, Science dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, W Bozonunun şimdiye kadarki en hassas ölçümü, standart modelin kurallarıyla doğrudan çelişti.
P0KrQRzQh0aCky_i5zdetQ.jpg

Araştırmayı yöneten Duke Üniversitesi'nden fizikçi Ashutosh Kotwal, sonucun 10 yılda 400'den fazla bilim insanının "yaklaşık 450 trilyon çarpışmadan oluşan bir veri kümesini" kaydetmesi ve incelemesinin ardından geldiğini söyledi.
CL71c06R30yu81vE2Xq4Fw.jpg

Parçacıkları, onları incelemek için akıl almaz hızlarda bir araya getirerek yapılan bu çarpışmalar, ABD'nin Illinois eyaletindeki Tevatron çarpıştırıcısı tarafından yapıldı.
FsAES0N2bUW1c8iL-uaeng.jpg

Tevatron çarpıştırıcısı, birkaç yıl sonra Higgs bozonunu gözlemleyen Cenevre yakınlarındaki Büyük Hadron Çarpıştırıcı’sının yerini aldığı 2009 yılına kadar dünyanın en yüksek enerjili parçacık hızlandırıcısıydı.
WlcA2a7zVkGztAWWur4Qiw.jpg

Tevatron 2011'de çalışmayı durdurdu, ancak Fermilab'daki Çarpıştırıcı Dedektör’deki (CDF) bilim insanları o zamandan beri verileri inceliyor.
Vq8LvErQzU2KNntjJ8s7uA.jpg

Cambridge Üniversitesi'nde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda çalışan parçacık fizikçisi Harry Cliff, “Standart modelin, muhtemelen şimdiye kadar yazılmış en...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,350

Mesajlar

10,457

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt