Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Buça'da yaşananlar Ukrayna ve Rusya arasındaki müzakere sürecini gölgeledi

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Şuan Çevrim Dışı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Buça'da yaşananlar Ukrayna ve Rusya arasındaki müzakere sürecini gölgeledi

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısının ardından Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir basın toplantısı düzenledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Blinken'ın dışişleri bakanları düzeyinde toplantı gerçekleştirmek için kendisini 18 Mayıs'ta Washington'a davet ettiğini açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, Buça'da yaşanan sivil katliamına ilişkin görüntülerin Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakere sürecini gölgelediğini söyledi. Çavuşoğlu, ayrıca, hala 30 civarı Türk vatandaşı ve refakatçilerinin Ukrayna'da olduğunu aktardı.

Son dakika haberi! Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları;

"NATO Dışişleri Bakanları Toğlantı'na 39 ülke katıldı.

Türkiye olarak Ukrayna konusunda ilkeli bir tavır sergilerlken, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan liderleriğindeki adımlarımız hakkında bilgi verdik.

Yabancı ülkeler bize teşekkürlerini dile getirdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da bize arabulucuk rolümüz için teşekkür etti.

Buça'da yaşanan olaylar müzakere sürecini gölgeledi. Türkiye olarak Buça'dan gelen görüntüleri kabul edilemez buluyoruz.

Önümüzdeki süreçte liderler düzeyindeki üçlü bir toplantıyı yapmak için mutabık kaldık.

Bugünlerde konuşulan en önemli diğer konulardan biri ise İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyesi olarak kabul edilmesi. Bu konu hakkındaki fikirlerimizi dile getirdik.

Rusya ve Ukrayna arasındaki görüşmelerdeki en anlamlı ilerleme İstanbul
İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile de görüştük. İngiltere Türkiye'ye ihracat kısıtlamalarını kaldırdı. Bundan memnuniyet duyuyoruz. İngiltere ile askeri ve savunma malzeleri ile enerji alanında iş birliğini geliştirmek istiyoruz.

'HER İKİ ÜLKE DE TÜRKİYE'DE BULUŞMAYA SICAK BAKIYOR'

En son görüşmemimizi Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile gerçekleştirdik. Buça'daki görüntüler gerçekten kabul edilemez. İnsanlık dışı bu görüntüler kabul edilemez. Mariıpol'den deniz yoluyla tahliyeler konusunda hem Rusya hem Ukrayna tarafıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Her iki ülkeye de bu konunun iyi bir şekilde denetlenmesini söyledik.

Ama hala 30 civarında vatandaşımızın ve refakatçilerinin Ukrayna'da olduğunu biliyoruz. Tabi müzakere sürecini de ele aldık. Kendisi de en çok müzakereler konusunda Türkiye'ye güvendiğini ve belli bir mesafenin kat edildiğini söyledi.

Sonucunda müttefiklerin tavrında çok büyük bir değişim var. Türkiye her zaman barıştan ve uluslararası hukuktan yana tavır göstermiştir.

Attığımız tavırları her zaman cesurca gerçekleştirdi. Bu savaş elbette biter. Dolayısıyla savaş bittikten sonra müttefiklerimizin Türkiye'nin çabalarını unutmamasını umuyoruz.

Burada...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,350

Mesajlar

10,458

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt