Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

Cambridge Üniversitesi’nden devrim niteliğinde çalışma: Bir kadının cilt hücreleri 30 yaş gençleştirildi

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Şuan Çevrim Dışı
Cambridge Üniversitesi’nden devrim niteliğinde çalışma: Bir kadının cilt hücreleri 30 yaş gençleştirildi

İngiltere'de yer alan Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları 25 yılı aşkın bir süre önce klonlanmış koyun Dolly'yi oluşturmak için kullanılan teknoloji üzerine eklemeler yaparak, 53 yaşındaki bir kadına ait cilt hücrelerini 30 yaş gençleştirmeyi başardı. Araştırmacılar, aynı işlemi vücuttaki diğer dokularla da yapabileceklerine inandıklarını söyledi. Nihai amacın, diyabet, kalp hastalığı ve nörolojik bozukluklar gibi yaşa bağlı hastalıklar için tedavi geliştirmek olduğu belirtildi.

ezsQhsWHRkaLeRfXqnsTew.jpg

İngiltere’de yer alan Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları, 53 yaşındaki bir kadının cilt hücrelerini 23 yaşındaki bir kadınınkiyle eşdeğer olacak şekilde gençleştirdi.
7DOYHsF95kahDDU_HbFYUg.jpg

Babraham Enstitüsü'nden ekibin başkanı Prof. Dr. Wolf Reik, tekniğin sonunda insanları yaşlandıkça daha uzun süre daha sağlıklı tutmak için kullanılabileceğini umduğunu söyledi. Reik, "Bu tür şeyleri hayal ediyorduk. Birçok yaygın hastalık yaşla birlikte daha da kötüleşiyor ve insanlara bu şekilde yardım etmeyi düşünmek çok heyecan verici" dedi.
g6NVwQMcBEaPe64E3qQ2Vg.jpg

Bununla birlikte Reich, eLife adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın henüz çok erken bir aşamada olduğunu vurguladı. Araştırmanın laboratuvardan çıkıp kliniğe taşınmadan önce üstesinden gelinmesi gereken birkaç bilimsel sorun olduğunu söyledi. Ancak hücre gençleştirmenin mümkün olduğunu ilk kez göstermenin ileriye doğru kritik bir adım olduğunu aktardı.
UHefSmAaA0Kaj5GQukVpsA.jpg

Tekniğin kökenleri, İskoçya’daki Roslin Enstitüsü'ndeki araştırmacıların bir koyundan alınan yetişkin bir deri hücresini embriyoya dönüştürmek için bir yöntem geliştirdiği 1990'lara dayanıyor. Bu yöntem sayesinde klonlanmış koyun Dolly ortaya çıkmıştı.
LLiTwO2F1EO-HG8oMiAW3A.jpg

Roslin ekibinin amacı koyun veya aslında insan klonları oluşturmak değil, tekniği insan embriyonik kök hücreleri olarak adlandırılan oluşturmak için kullanmaktı. Bunların, yıpranmış vücut parçalarının yerini almak üzere kas, kıkırdak ve sinir hücreleri gibi belirli dokulara dönüştürülebileceğini umdular.
Mml6ILOYSkOmpo4MwRyXGw.jpg

Dolly tekniği 2006 yılında daha sonra Kyoto Üniversitesi'nde Prof Shinya Yamanaka tarafından basitleştirildi. IPS adı verilen yeni yöntem, yaklaşık 50 gün boyunca yetişkin hücrelere kimyasal eklemeyi içeriyordu. Bu, yetişkin hücreleri kök...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,350

Mesajlar

10,457

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt