Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

Bilim insanları uyardı: Kişilik özellikleri, alzheimer ve demans gibi hastalıkları geliştirmede önemli bir rol oynuyor

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Şuan Çevrim Dışı
Bilim insanları uyardı: Kişilik özellikleri, alzheimer ve demans gibi hastalıkları geliştirmede önemli bir rol oynuyor

İki bini aşkın kişinin incelendiği yeni bir araştırmaya göre, nevrotiklik, dışa dönüklük ve vicdanlı olmak gibi bazı kişilik özellikleri, insanların ilerleyen yaşlarında bilişsel gerileme yaşayıp yaşamamalarında önemli bir rol oynuyor. Bilim insanları, bu durumun insanları tüm hayatları boyunca etkilendiği belirterek, vicdanlı bir kişiliğe sahip olmanın alzheimer ve demans riskini en az yüzde 20 oranında azalttığını vurguladı.

2B190Telik-8LfE99Wu7rA.jpg

Journal of Personality and Social Psychology'de yayınlanan bir araştırmaya göre, daha vicdanlı ve dışa dönük olmak bilişsel bozulmayı daha uzun süre uzak tutarken, daha yüksek düzeyde nevrotikliğe sahip olmak bilişsel gerileme riskini artırıyor.
-rEtsA6Wok-CQCkdGzHF5g.jpg

Kanada'daki Victoria Üniversitesi'nden çalışmanın baş yazarı Tomiko Yoneda, "Kişilik özellikleri, yaşam boyu sağlıklı ve sağlıksız davranışları kümülatif olarak etkileyebilecek kalıcı düşünme ve davranış kalıplarını yansıtıyor.
mRgD_8L2RUmFFVWIPnF19Q.jpg

Yaşam boyu deneyimlerin birikimi, hafif bilişsel bozukluk gibi belirli hastalıklara veya rahatsızlıklara yatkınlığa katkıda bulunabilir. Ayrıca, yaşa bağlı nörolojik değişikliklere dayanma yeteneğindeki bireysel farklılıklara katkıda bulunabilir" dedi.
44Y6MjYwaUqUMPj0h0TqCQ.jpg

Florida Atlantik Üniversitesi'ndeki Schmidt Tıp Fakültesi'ndeki Beyin Sağlığı Merkezi'nde Alzheimer Önleme Kliniği müdürü Dr. Richard Isaacson ise "Belirli özellikler, bir kişiyi bilişsel gerilemeye veya Alzheimer hastalığına yatkın hale getiren davranışlar nedeniyle riski artırabilir. Nevrotiklik özellikle akla gelen bir özelliktir ve geçmiş meta-analizler de bunu göstermiştir. Ruminasyon ve endişe daha küçük beyin hacimleriyle bağlantılıdır" dedi.
VA5j8UxD6Um7KUX-UtttNA.jpg

Bununla birlikte yeni çalışma, Chicago’da yaşlı yetişkinlerle ilgili olan Rush Memory and Aging Project'e katılan yaklaşık 2 bin kişinin kişiliklerini analiz etti. 1997 yılına kadar uzanan çalışma, üç temel kişilik özelliğinin bilimsel gerilemedeki rolünü değerlendirdi: vicdanlılık, dışa dönüklük ve nevrotiklik.
CRIdedD0802uGs2lSEnclw.jpg

Nevrotizm, bir kişinin stresle ne kadar iyi başa çıktığını etkileyen bir kişilik özelliğine deniliyor. Nevrotik insanlar hayata bir endişe, öfke ve özbilinç hali içinde yaklaşıyorlar ve genellikle küçük hayal kırıklıklarını tehdit edici...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,350

Mesajlar

10,458

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt