Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

Bakan Akar'dan Mariupol'deki tahliyelere ilişkin açıklama

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Şuan Çevrim Dışı
Bakan Akar'dan Mariupol'deki tahliyelere ilişkin açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna'da kuşatma altında olan Mariupol'deki Türklerle birlikte diğer sivillerin tahliyesine yönelik açıklama yaptı. Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları ile sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Akar, ''Yapılması gereken ne varsa, gemi tahsisi dahil, yaptık, yapıyoruz'' dedi. Bakan Akar, önümüzdeki günlerde olumlu bazı gelişmeler beklediklerini de söyledi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

KARADENİZ'DE MAYIN RİSKİ SÜRÜYOR

Karadeniz'de tespit edilen mayınlara yönelik soru üzerine Bakan Akar, şunları söyledi:

"Bu konuyla mücadeleye ilişkin elimizde güçlü imkanlar var. Bunları süratle seferber ettik.

''ALARM DURUMUNU YÜKSELTTİK, GELİŞMELERİ YAKINDAN İZLİYORUZ''

Mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız, helikopterlerimiz, İHA'larımız, SAS timlerimizin alarm durumlarını yükselttik. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Herhangi bir ihbar alındığında unsurlarımız süratle gereğini yapıyorlar.''

Bugüne kadar İstanbul Boğazı açıklarında üç mayının etkisiz hale getirildiğini hatırlatan Akar, "Serbest kalan mayınlara yönelik ortada birtakım rakamlar dolaşıyor. Bunları teyit etmek mümkün değil. Bu konuda bizim yapacağımız şey, teyakkuz halimizi sürdürmektir" diye konuştu.

Söz konusu mayınların İstanbul Boğazı açıklarına kadar nasıl bu kadar süratle geldiğine yönelik soruya Bakan Akar, "Bununla ilgili birçok yorum, varsayım var. Elimizde bununla ilgili somut bilgi, veri olmadan herhangi bir şekilde bazı şeyleri telaffuz etmek uygun olmaz" yanıtını verdi.

''DENİZ TRAFİĞİNDE HERHANGİ BİR SORUN YOK''

Gelen tüm ihbarların anında değerlendirildiğini vurgulayan Akar, "Her bir ihbar dikkatli bir şekilde değerlendiriliyor. Mayınlar teşhis edilmelerinin ardından emniyetli bölgeye çekilerek, çevreye zarar vermeden etkisiz hale getiriliyor. Şu anda deniz trafiğinde herhangi bir sorun yok, normal şekilde devam ediyor" dedi.

MARIUPOL'DEKİ SİVİLLERİN TAHLİYESİ

Mariupol'deki başta Türk vatandaşları olmak üzere sivillerin tahliyesine yönelik çalışmalara ilişkin soru üzerine Akar, şunları söyledi:

''GEMİ TAHSİSİ YAPTIK, OLUMLU BAZI GELİŞMELER BEKLİYORUZ''

"Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları ile sürekli iletişim halindeyiz. Türkiye olarak oradaki tahliyelerin emniyetli bir şekilde gerçekleşmesi için yapılması gereken ne varsa, gemi tahsisi dahil, yaptık, yapıyoruz. Bu konuda önümüzdeki günlerde olumlu bazı gelişmeler bekliyoruz. Oradaki insani durum son dönemde kötüleşti. Türklerle birlikte tüm sivilleri tahliye etme konusunda her türlü hazırlığı yaptık. İkili bir konu mevcut, kentin bir bölümü Rusya bir bölümü ise Ukrayna kontrolünde. Sonuç olarak biz insani bakımdan yapılması gereken ne varsa bunu gerçekleştirmek için...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,350

Mesajlar

10,458

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt