Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

Başkan Gültak, 'Roman Köyü' kurmak için kolları sıvadı

  • Konbuyu başlatan Mersin haber 33
  • Başlangıç tarihi
M

Mersin haber 33

Şuan Çevrim Dışı
Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Roman vatandaşlar için bir 'Roman Köyü' kurma projeleri olduğu söyledi. Konuya ilişkin Ankara nezdinde yaptığı girişim ve görüşmelerin devam ettiğini belirten Gültak, belediye tarafından kiralanan müstakil bir evi de Roman Evi'ne dönüştüreceklerini ifade etti.

Akdeniz Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Başkan Gültak; '8 Nisan Dünya Romanlar Günü' vesilesiyle Mersin'de internet üzerinden yayın yapan ve Türkiye'nin ilk Roman radyosu olan 'Radyo Romano Vast'ta hazırlanan 'Şukar Gündem' programının konuğu oldu. Canlı yayınlanan programda; Sibel Gelbul, Hakan Koçman ve Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam ile sohbet edip soruları yanıtlayan Başkan Gültak, Akdeniz'de 3 yıl içinde hayata geçen hizmetleri, ilçeyi değiştirip dönüştüren proje ve yatırımları anlattı. Seçilip göreve geldiği ilk günden itibaren barışı, huzuru, kardeşliği ve sevgi ortamını hakim kılmak için mücadele ettiğinin altını çizen Gültak, sonrasında hizmet, proje ve yatırımlarla geçmişte ihmal edilen Akdeniz sakinlerinin makûs talihini değiştirdiklerini söyledi.

'8 Nisan, Cumhurbaşkanımızın genelgesi ile ülkemizde Romanlar Günü ilan edildi'

Gültak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 8 Nisan'ın, Türkiye'de 'Romanlar Günü' olarak kutlanması yönünde yayınladığı ve Resmi Gazetede yayımlanan genelgesini anımsatarak, 'Cumhurbaşkanımız bu genelgesiyle tarihe çok önemli bir not düşmüştür. Gerçekten de ülkemiz açısından çok önemli bir başlangıçtır. Cumhurbaşkanımızın ayrıca milletvekili seçimlerinde de Roman adaylara sıralamada önemli yerler verdiğini, bu konuda ciddi çalışmalar olduğunu da biliyorum. Ben de bu vesileyle 8 Nisan Dünya Romanlar Gününü tebrik ediyorum' dedi.

'Roman Köyü kurmak için arazi arayışlarımız sürüyor'

Roman vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı Turgut Reis Mahallesinin de kentsel dönüşüm projesinde yer aldığını, yasal ve bürokratik sürecin devam ettiğini kaydeden Başkan Gültak, vatandaşların mağdur olmamaları için hazine arazisi arayışlarının sürdüğünü belirtti. Gültak, 'Aslında, bir 'Roman Köyü, bir 'Roman Mahallesi' yapabilir miyiz diye de kafamızda jimnastik yapıyoruz. Konuyu TOKİ yetkilileri ile görüştüm, onlar da olumlu baktılar. Konuyu Ankara'ya taşıdım, Cumhurbaşkanımıza da aktardım ve olumlu baktılar. Ancak öncelikle yer bulunması lazım. Bu sağlandığı takdirde hızlı bir şekilde projeyi de başlatacağız' diye konuştu.

Kentsel dönüşüm projelerinde en önemli konunun, hiçbir vatandaşın mağdur edilmemesi ve kültürlerinin korunması olduğunun altını çizen Gültak, Roman vatandaşların da bir araya gelip konuyu tartışıp ne istediklerini ifade edebilmelerinin önemli olduğunu ifade etti.

'Akdeniz Belediyesi Roman Evi yakında açılıyor'

Turgut Reis Mahallesinde bahçeli müstakil bir evi kiraladıklarını ve burayı Roman Evi'ne dönüştüreceklerini belirten Gültak, evin restorasyonunun bittiğini, iç dizaynı ve tefrişatının sürdüğünü anlatarak, 'Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz bünyesinde...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,351

Mesajlar

10,458

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt