Neler yeni

Araştırma: Gürültü kirliliği kalp krizi riskini artırıyor

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Araştırma: Gürültü kirliliği kalp krizi riskini artırıyor

ABD’de yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, arabalardan, trenlerden veya uçaklardan yüksek düzeyde gürültü duyan kişilerin, daha sessiz bölgelerde yaşayan kişilere kıyasla kalp krizi geçirme olasılığının daha yüksek olduğu açıklandı.

f5hE87nGoka01LAHeavF5A.jpg

ABD’de yayımlanan yeni bir çalışmada gürültü kirliliğinin olduğu bölgelerde yaşayan kişilerin sağlık durumları incelendi. Amerikan Kardiyoloji Koleji'nin 71. Yıllık Bilimsel Oturumunda sunulan yeni bir araştırmaya göre, arabalardan, trenlerden veya uçaklardan yüksek düzeyde gürültü duyan kişilerin, daha sessiz bölgelerde yaşayan kişilere kıyasla kalp krizi geçirme olasılığının daha yüksek olduğu tespit edildi.
JiQi4-a8VU-Y5BE0gsCzrg.jpg

Çalışmanın baş araştırmacısı Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Okulu Kardiyoloji Bölümünde tıp profesörü Dr. Abel Moreyra verdiği demeçte, "Kardiyoloji camiasında diyabet, yüksek tansiyon, sigara ve yüksek kolesterol gibi geleneksel risk faktörlerini düşünmeye çok alışkınız. Şimdi hava kirliliğinin ve gürültünün nasıl devreye girdiği ve bunların kardiyovasküler hastalığa nasıl katkıda bulunduğu hakkında daha fazla şey öğreniyoruz" ifadelerini kullandı.
v5E_s-MKb0-2DWGfSGRN8g.jpg

Moreyra ve meslektaşları, 2018'de kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırılan ortalama yaşları 60 olan New Jersey'deki 16 bin kişi arasında kalp krizi oranlarını inceledi. Veriler başlangıçta eyaletteki tüm kardiyovasküler hastaneye yatışların bir veri tabanı olan Miyokard Enfarktüsü Veri Toplama Sistemi tarafından toplandı.
hkiL56d6IU2EzlFnTGOL8A.jpg

Kişiler yüksek düzeyde ulaşım gürültüsü (gün boyunca ortalama 65 desibel veya daha yüksek) ve düşük düzeyde gürültüye maruz kalma (günlük ortalama 50 desibelden az) olarak iki gruba ayrılırken, 65 desibel ve daha yüksek seslerin kahkaha, saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi ve şehir trafiği gibi seslere denk olduğunu söyledi.
whcgeof2lkCE67SAeoxrEw.jpg

Çalışma, kalp krizi nedeniyle hastaneye yatışların yüzde 5'inin eyaletteki artan yüksek gürültü seviyelerinden kaynaklandığını bulurken, yüksek sesli ulaşım gürültüsüne maruz kalan bölgelerde kalp krizi oranı yüzde 72 daha yüksek olarak tespit edildi.
vHHH4vGFr0-0QZADSJ2Uow.jpg

Moreyra, “Genellikle 50 ila 60 desibelden fazla olan gürültü, görünüşe göre kalp krizi riskinin artmasına katkıda bulunuyor. Örneğin raylar, trenler, uçaklar, canlı müzikte tespit edilen 120 desibel gibi” dedi...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

26,246

Mesajlar

26,309

Kullanıcılar

27

Son üye

bayan

duyarlı resimler
duyarlı resimler Sohbetseinle
duyarlı resimler
Üst Alt