Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

Araştırma: Dünya okyanuslarında 5 bin 500’den fazla yeni virüs türü tespit edildi

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Şuan Çevrim Dışı
Araştırma: Dünya okyanuslarında 5 bin 500’den fazla yeni virüs türü tespit edildi

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, dünyadaki okyanuslarda 5 bin 500’den fazla yeni virüs tespit edildiği açıklandı.

sBrH9AtF6k-8T55QKzRpeA.jpg

ABD’li bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, okyanuslarda 5 bin 500’den fazla yeni virüs türü tespit edildiği açıklandı. Science dergisinde yayımlanan çalışmada dünyanın dört bir yanından on binlerce su örneğinin analiz edildiği belirtilirken, RNA virüslerinin veya genetik materyalleri olarak RNA kullanan virüslerin tespit edildiği aktarıldı.
L2ZsR6qfdEezGQiR0neCTw.jpg

Araştırma ile ilgili konuşan Ohio Eyalet Üniversitesi'nde mikrobiyoloji profesörü olan çalışmanın baş yazarı Matthew Sullivan, "Çok fazla yeni çeşitlilik var ve okyanusların her yerinde yeni bir filum olan Taraviriicota bulundu, bu da ekolojik olarak önemli olduklarını gösteriyor" diye konuştu.
3ehdRBoROUiNYUNjRaUiSQ.jpg

RNA virüsleri insanlarda neden oldukları soğuk algınlığından Covid-19'a kadar uzanan hastalıklarla tanınırken, ayrıca insanlar için önemli olan bitki ve hayvanları da enfekte ediyorlar. Dört yıl boyunca okyanuslardan toplanan su örnekleriyle yapılan çalışmanın bulgularında, 44 binden fazla gen incelenirken, “Toplam 5 bin 504 yeni deniz RNA virüsü belirledik ve bilinen RNA virüsü filumlarının sayısının 10 olduğunu gördük” ifadeleri yer aldı.
IkHCNcDEjkKVuSeG9oCq8g.jpg

Araştırmanın sonrasında elde edilen veriler ile birlikte tespit edilen söz konusu yeni diziler, bilim insanlarının yalnızca RNA virüslerinin gelişim tarihini değil, aynı zamanda Dünya'daki erken yaşamın gelişimini de daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor. Covid-19 pandemisinin gösterdiği gibi, RNA virüsleri ölümcül hastalıklara neden olabilirken, bununla birlikte RNA virüslerinin ekosistemlerde hayati bir rol oynadığı vurgulandı.
 
Konular

10,351

Mesajlar

10,458

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt