Neler yeni

AKİB'in ihracatı ilk çeyrekte 4.7 milyar doları aştı

  • Konbuyu başlatan Mersin haber 33
  • Başlangıç tarihi
M

Mersin haber 33

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) 2022 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artışla 4 milyar 720 milyon dolarlık ihracata imza attı.

AKİB Koordinatör Başkanı Nejdat Sin, Ocak-Mart döneminde Türkiye genelindeki 14 genel sekreterlik arasında dış satım hacminde en yüksek artışı elde eden Akdenizli ihracatçıların Singapur, Suudi Arabistan ve Hollanda pazarlarında 31 katı aşan oranlarda dış satım rekorları kırdığını belirtti.

AKİB ihracat ailesinin mart ayında gerçekleştirdiği 1 milyar 809 milyon dolarlık ihracatla beraber bölge ihracatının Cumhuriyet tarihinde en yüksek ilk çeyrek performansına eriştiğini vurgulayan Başkan Nejdat Sin, 'Küresel arenada Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın çok boyutlu etkilerinin ciddi şekilde hissedildiği, emtia fiyatlarındaki artışın devam ettiği, enerji tüketim maliyetlerinin yükseldiği, belirsizliklerin ve risklerin arttığı bir dönemde ülkemiz ve bölgemiz bir kez daha güvenilir üretim ve tedarik merkezi olduğunu teyit etmiştir. Önemli başarılara imza atan ve sayısı 22 bine dayanan AKİB ihracat ailesinin her birini ayrı ayrı canı gönülden tebrik ediyorum' dedi.

Romanya ile transit geçiş kotalarının serbestleştirilmesini en büyük pazar olan Avrupa Birliği'ne yönelik dış satımda önemli bir kazanım olarak değerlendiren Başkan Sin, 'AKİB olarak 2022 yılı için belirlediğimiz hedef olan 20 milyar dolar ihracata ulaşma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Ülke ihracatımıza verdiğimiz güçlü desteği artırarak devam ettirebilmek için çiftçilerimizin ve sanayicilerimizin emeğini uluslararası pazarlarda en iyi şekilde değerlendirmenin gayreti içindeyiz' diye konuştu.

'Avrupa, Orta Doğu, Afrika pazarlarında etkinliğimizi artırdık'

Türkiye'nin Ocak-Mart dönemindeki toplam 60,28 milyar dolarlık ihracatına AKİB olarak yüzde 8,6 oranında destek verdiklerine dikkati çeken Başkan Sin, 'Birliğimizin ilk çeyrek performansını ülkelere göre değerlendirdiğimizde Avrupa, Orta Doğu, Afrika pazarlarında etkinliğimizi artırdığımızı, Güney Doğu Asya'da ise yeni pazarlarda ciddi kazanımlar elde ettiğimizi görüyoruz. 2022 yılının ilk çeyreğinde en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında Hollanda yüzde 291 artış ve 512 milyon dolar değer ile birinci, Irak yüzde 50 artış ve 368,7 milyon dolar değer ile ikinci, Almanya yüzde 37 artış ve 207,2 milyon dolar değer ile üçüncü sırada yer aldı. Söz konusu dönemde ihracat hacminde en yüksek artışları yakaladığımız ülkeler sıralamasında yüzde 3 bin 137 artış ve 109,3 milyon dolar değer ile Singapur birinci oldu. Bu ülkeyi yüzde 447 artış ve 58 milyon dolar değer ile Suudi Arabistan, yüzde 291 artış ve 512 milyon dolar değer ile Hollanda takip etti. Birleşik Devletler, Fransa, KKTC, Libya, Irak, İspanya ve Fas önemli ihracat artışları yakaladığımız diğer pazarları oluşturdu' ifadelerini kullandı.

En yüksek ihracat artışları hayvansal gıda, kimya, hububat ve bakliyatta

AKİB olarak 2022 yılının ilk çeyreğinde 8 Birliğin tamamında ihracat artışları...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

26,246

Mesajlar

26,309

Kullanıcılar

27

Son üye

bayan

duyarlı resimler
duyarlı resimler Sohbetseinle
duyarlı resimler
Üst Alt