Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

Ahşap şerefeli minarede Ramazan geleneğini sürdürüyor

  • Konbuyu başlatan Mersin haber 33
  • Başlangıç tarihi
M

Mersin haber 33

Şuan Çevrim Dışı
[#item_image]

Kahramanmaraş'taki Osmanlı döneminde yapılan ahşap şerefeli minaresiyle dikkat çeken Dulkadiroğlu Şeyh Camii, Ramazan ayında vakit ve teravih namazlarına ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı dönemi yapıldığı tahmin edilen Dulkadiroğlu Şıh Camii, kentteki Müslümanların asırlardır ibadethanelerinin başında yer alıyor. Caminin minaresinde ise Kurtuluş Savaşı'ndan kalma patlamamış top mermisi de bulunuyor.

Abarabaşı Kilisesi'nden ateş edilen ve Kahramanmaraş'ın son yüzyılına tanıklık eden top mermisi hala saplandığı yerde duruyor. Bu özelliğiyle Kahramanmaraşlıların gönlünde ayrı bir yeri olan Dulkadiroğlu Şıh Camii, Ramazan ayında ise ayrı bir ambiyansa bürünüyor.

Cami İmam Hatibi Mustafa Nar, ahşap şerefeli minareye çıkarak ezanı okuyor. Minarenin ahşap şerefesinde Ramazan ayı nedeniyle manevi bir ortamda ezan okuyarak Müslümanları çağırdığını ifade eden Nar, 'Eski geleneğimizi yaşatmaya çalışıyoruz ve her Ramazan olduğu gibi havanın bize müsaade ettiği durumlarda minareye çıkıp ezanımızı okuyoruz. Ezan okuduğumuz minare aynı zamanda Kurtuluş Savaşında gazi olmuş bir minare. Fransızlar tarafından atılan top mermisi minarenin göğsüne çarpmıyor ve patlamayıp günümüze kadar nişane gibi duruyor. Bizler de şeref duyuyoruz böyle bir tarihi cami ve minarede ezan okumak ayrı bir duygu' dedi.
 
Konular

10,351

Mesajlar

10,458

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt