Neler yeni

Template errors

  • Template public:message_macros: [E_USER_WARNING] Cannot call method isOnline on a non-object (NULL) (src/XF/Template/Templater.php:1176)

İnsanlar neden ortalama 80 yıl yaşıyor? Gizemi çözülmüş olabilir

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Şuan Çevrim Dışı
İnsanlar neden ortalama 80 yıl yaşıyor? Gizemi çözülmüş olabilir

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmada, diğer memeliler çok daha kısa veya daha uzun yaşarken, insanların neden 80 yaşlarında öldüklerinin gizemi sonunda bilim insanları tarafından çözülmüş olabilir. Yapılan çalışmada, canlıların yaşam sürelerinin uğranan mutasyonlarla ters orantılı olduğu aktarılırken, bir insanın DNA’sının yılda ortalama 47 mutasyona uğradığı belirtildi.

MAGtpEVwCEKKsbeksRUpdA.jpg

İngiltere’de insanların ortalama 80 yıl yaşamalarının nedeni üzerine yeni bir çalışma gerçekleştirildi. Cambridge'deki Wellcome Sanger Enstitüsü'nden yapılan yeni bir araştırmada, genetik hasar hızının hayatta kalmanın anahtarı olabileceğini belirtildi.
qfcSvVB7KkemRotGcQMnOA.jpg

Nature dergisinde yayımlanan çalışmada diğer memeliler çok daha kısa veya daha uzun yaşarken, insanların neden ortalama 80 yaşında öldüklerinin gizemi üzerine çalışan bilim insanları DNA hatalarının hızının bir türün ömrünü belirlemede kritik olduğunu öne sürdü.
YkRVWzEXuEqViI3YYRJPZQ.jpg

Hayvanlar alemindeki memelilerin yaşam süresinde, sadece altı ay yaşayan Güney Asya farelerinden 200 yıl yaşayabilen balinalara kadar büyük farklılıklar olduğuna yoğunlaşan araştırmacılar, ve uzun yaşayan hayvanların boyutlarına bakılmaksızın DNA mutasyon oranlarını başarılı bir şekilde yavaşlattığını vurguladı.
V4gDGEH_NEu7Y8315-Nc4g.jpg

Uzmanlar, daha küçük hayvanların enerjiyi daha hızlı yakması, daha hızlı bir hücre döngüsü gerektirmesi ve bunun da daha hızlı bir düşüşe neden olması nedeniyle, boyutun uzun ömürlülüğün anahtarı olduğunun altını çizdi.
uKPfQQjvTEK_L61ZGHwuzQ.jpg

13 santimetre uzunluğundaki çıplak köstebek faresinin, 24 yıl yaşayan çok daha büyük bir zürafa ile yaklaşık olarak aynı olan 25 yıl boyunca nasıl yaşayabildiğini de açıklayan bilim insanları, her yıl DNA’larında görülen mutasyon sayısına dikkat çekti.
A7DX1H1iKkOMsIu_iZc9iw.jpg

Çıplak köstebek farelerinin yılda 93, zürafaların ise 99 mutasyon geçirdiğini belirten araştırmacılar, buna karşılık olarak farelerin yılda 796 mutasyona uğradığını ve sadece 3.7 yıl yaşadığını aktardı. Çalışmadaki ortalama insan ömrü 83,6 yıl olarak tespit edilirken, insanların mutasyon sayısının yılda 47 seviyelerinde olduğu bildirildi.
203HzRCL4kK_auuufMmpUw.jpg

Araştırmanın yazarı Dr Alex Cagan, “Bir fare ve bir kaplan kadar birbirinden farklı...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

10,350

Mesajlar

10,457

Kullanıcılar

23

Son üye

rendertasarim

duyarlı resimler
duyarlı resimler Montaj Bloggif oluşturulan
duyarlı resimler
Üst Alt