Neler yeni

Ölen insanlarla birlikte bir ay boyunca bodrumda yaşadılar: Ukrayna'nın Yahidne köyünde yaşanan trajedi ortaya çıktı

  • Konbuyu başlatan NTV
  • Başlangıç tarihi
N

NTV

Ölen insanlarla birlikte bir ay boyunca bodrumda yaşadılar: Ukrayna'nın Yahidne köyünde yaşanan trajedi ortaya çıktı

Rusya'nın Kiev bölgesinden çekilmesinin ardından onlarca Ukrayna köyünde yaşanan trajedi gün yüzüne çıkmaya başladı. Rus askerlerinin işgal ettiği köylerden biri olan Yahidne'de 130 kişi bir okulun 65 metrekarelik bodrumunda ölen insanlarla ile birlikte yaklaşık bir ay boyunca yaşamaya zorlandı. Bodrumda bulunanlar yaşadıkları travmayı anlattı.

H5aT60DPg0-CLMI4ZU8GeA.jpg

Yahidne’deki bir okulun bodrum katının beyaz, nemli duvarında kırmızı pastelle çizilmiş kaba bir takvim var. Bu, köyün insanları için 5 Mart'tan 2 Nisan'a kadar hayal bile edilemeyecek bir travma dönemine işaret ediyor.
R38GL8mu6022jc8Q1ONojQ.jpg

Kiev'in 140 km kuzeyinde, Belarus ve Rusya sınırlarına yakın Çernihiv şehrinin hemen dışında bulunan Yahidne, yaklaşık bir ay boyunca Rus askerleri tarafından işgal edildi. İçeri girdiklerinde, erkekleri, kadınları ve çocukları silah zoruyla evlerinden aldılar ve dört hafta boyunca okulun bodrum katında tuttular. Yaklaşık 130 kişi, 65 metrekare büyüklüğünde bir odaya sıkıştı.
rYtL6QcDP0a5tSQdApNHgQ.jpg

Altmış yaşındaki Mykola Klymchuk onlardan biriydi. Klymchuk, okulun bodrumunu BBC’den Yogita Limaye’ye gösterdi. Limaye, kısa bir merdivenden aşağı inerken hastalık ve çürümenin kokusunu almaya başladığını söyledi. Odanın kirli olduğunu, bazı şiltelerin yanında, giysilerin, ayakkabıların ve kitapların yere saçıldığını sözlerine ekledi.
bTbpYIGtyk-v5UZ2Zcl2Mg.jpg

Mykola, "Bu benim yarım metrelik alanımdı. Ayakta uyuyordum. Düşmemek için kendimi burada trabzana bağladım. 25 gecemi böyle geçirdim” dedi.
XQnv31ovp0COSbmFCtLSIA.jpg

Mykola, insanların üzerine basma korkusuyla hiç hareket edemeyeceğini söyledi. Tutsak tutulanlar arasında bebekler de dahil olmak üzere yaklaşık 40-50 çocuk vardı. En küçüğü ise henüz iki aylıktı.
uwDIvDGfXEOAY_EtHcU4eQ.jpg

Bununla birlikte, Rus kuvvetleri, Çernihiv'e saldırılarını başlatırken Yahidne gibi köylere hızla ulaştı. Haftalar boyunca yaklaşık 300 bin kişilik şehirde, direnişle karşılaşan Rus kuvvetlerinin etrafını sardığı ve bombaladığı için iletişim kesildi. Ayrıca, Rus güçleri başkent Kiev'e giden yoldaki bir köprüyü de yıkarak sakinleri kaçacak hiçbir yer bırakmadılar.
SA3a3XfBvkaMYu3oSW6zTA.jpg

Şimdi Ruslar, Kiev'i alamamalarının ardından geri çekildiler. Bölgeye ilk...
Please login to view full content. Giriş yap veya üye ol.
 
Konular

26,246

Mesajlar

26,309

Kullanıcılar

27

Son üye

bayan

duyarlı resimler
duyarlı resimler Sohbetseinle
duyarlı resimler
Üst Alt